header
The titles below are currently tentative.

Plenary Speakers

Hrvoje Petek (University of Pittsburgh, USA)
"Ultrafast hot electron generation in 2D and 3D quantum materials"

Junji Nakamura (Kyushu University, Japan)
"Catalytic mechanism contributing to a carbon-neutral society"

Peter Walde (ETH Zurich, Switzerland)
"A new method for the controlled immobilization of enzymes on silica surfaces"

Keynote Speakers

Saw-Wai Hla (Argonne National Laboratory, USA)
"X-raying Just One Atom"

Ib Chorkendorff (Technical Univ. of Denmark, Denmark)
"A Surface science approach to the ammonia synthesis: From single crystals to nanoparticles"

Ray-Hua Horng (National Yang Ming Chiao Tung University, Taiwan)
"Growth Mechanism of Wide Bandgap Epitaxial Growth on Different Substrates and Relative Material Properties"

Rohrer Medal Award Lectures

Grand Medal

Franz Josef Giessibl (Universität Regensburg, Germany)
"The pull of the atom"

Wilson Ho (University of California, Irvine, USA)
"Wave-Particle Duality in STM Junction: extension of IETS to excitations in space-time"

Rising Medal

Yi Chen (Peking University, China)
"Spin liquids and spin qubits probed by STM"

Miyabi Imai (RIKEN, Japan)
"Single-molecule photocurrent spectroscopy with atomic resolution"

Invited Speakers

Surface Structures and Characterization

Michele Riva (TU Wien, Austria)
"ViPErLEED: Quantitative LEED made easy"

Iwao Matsuda (University of Tokyo, Japan)
"Unique and exotic structures of low-dimensional boron at surfaces"

Sergey Subach (Forschungszentrum Juelich GmbH, Germany)
"Photoemission Orbital Tomography: Tracing molecular states in space(s) and time"

Physics at Surfaces and Interfaces

Bent Weber (Nanyang Technological University, Singapore)
"Tunable Many-body Interactions in the Topological Excitonic Insulator"

Binghai Yan (Weizmann Institute of Science, Israel)
"Topological Quantum Materials and Topology-induced phenomena"

Mao Ye (Shanghai Advanced Research Institute, Chinese Academy of Sciences, China)
"Recent Progress of the Micro-focused ARPES Beamline in Shanghai Synchrotron Radiation Facility"

Guillaume Schull (CNRS Strasbourg, France)
"Sub-molecular fluorescence microscopy by STM"

Nanotechnology and Nanomaterials

Leonhard Grill (the University of Graz, Austria)
"Single-Molecule Motion at Surfaces"

Ibrahim Abdulhalim (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
"Nanoporous materials in thin film and microparticle forms for sensing and energy saving"

Tetsuo Endoh (Tohoku University, Japan)
"Spintronics Low Power semiconductors from MRAM to NV-AI Processor for carbon neutrality society"

Weilu Gao (The University of Utah, USA)
"Chiro-optics in Wafer-scale Assemblies of Ordered Carbon Nanotubes Architectures"

Surface Chemistry and Dynamics

Ying Jiang (Peking University, China)
"Two-dimensional ices on surfaces"

Jun Yoshinobu (Univeristy of Tokyo, Japan)
"Surface chemistry on well-defined model catalysts in space/time domain"

Milica Todorović (University of Turku, Finland)
TBA

Environmental and Energy Applications

Baran Eren (Weizmann Institute, Israel)
"Chemical State of Nickel Nanoparticles during the Oxygen Evolution Reaction Revealed by X-ray Spectroscopies"

Bongjin Simon Mun (Gwangju Institute of Science and Technology, Republic of Korea)
TBA

Yousoo Kim (Riken and University of Tokyo, Japan)
"Single-molecule energetics based on excitonic states"

Rui Wen (Chinese Academy of Sciences, China)
"In situ visualization of the electrode processes in energy storage batteries"

Soft/Bio Material Interfaces

Takamasa Sakai (Univeristy of Tokyo, Japan)
"Precision Gel Science for Gel Medicine"

Takashi Nakanishi (NIMS, Japan)
"Alkyl-π liquid electrets: deformable mechanoelectric generators for softelectronics applications"

Keiji Tanaka (Kyushu University, Japan)
"Dynamic Behavior of Polymer Chains at Solid Interfaces"

Ho-Sup Jung (Seoul National University, Republic of Korea)
"Design of Nanocarrier for Enhanced Mucus Permeation and Intestinal Adsorption through Oral Delivery Systmes"

Vacuum Technology and Surface Engineering

Roberto Kersevan (CERN, Switzerland)
"Molflow+, from accelerator design to general tool for gas dynamics simulations"

Natalia Kirchgeorg (Paul Scherrer Institute, Switzerland)
"NEG coating for the Swiss Light Source 2.0 - from R&D to the practical application"

Xiuguang Jin (KEK, Japan)
"Low photon-stimulated desorption Pd films for next generation synchrotron light sources"

(Focused Session)   Carbon Neutral

Hao Li (Tohoku University, Japan)
"A 'Data-Theory-Methodology-Experiment' Framework to Realize Catalyst Design"

Wan-Yu Tsai (Oak Ridge National Laboratory, USA)
"Probing local ion insertion for energy storage applications via opearndo AFM"

Yuki Nomura (Japan Fine Ceramics Center, Japan)
"Visualizing Li-ion diffusion in solid-state batteries using operando transmission electron microscopy"

Masaaki Kitano (Tokyo Institute of Technology, Japan)
"Catalytic ammonia synthesis at solid surface anion sites"

(Focused Session)   2D Materials and Beyond

Pantelis Bampoulis (University of Twente, Netherlands)
"Quantum Spin Hall States and Topological Phase Transition in Germanene"

Alessandro Molle (ERC-CoG & PoC grantee, Italy)
"Two-Dimensional Epitaxial Xenes: Synthesis, Main Properties, and Processing Paths for Technology Applications"

Taishi Takenobu (Nagoya University, Japan)
"Strain functionalization of two-dimensional materials"

Hitoshi Wakabayashi (Tokyo Institute of Technology, Japan)
TBA

(Focused Session)   AI and Informatics

Lucas Foppa (Fritz Haber Institute, Germany)
"Data-Centric Heterogeneous Catalysis: Identifying Materials Genes with Artificial Intelligence"

Katsumi Hagita (National Defense Academy, Japan)
"Computational study on polymer-specific behaviors regarding adhesion at polymer-inorganic interface"

Taro Hitosugi (University of Tokyo, Japan)
"Rise of Data- and Robot-driven Materials Science"

J. Joshua Yang (The University of Southern California, USA)
"Analog computing with high programmability and precision enabled by memristors"